A keverék kellemesen hűsítő, frissítő hatású az alábbi összetevőknek köszönhetően:
- Borsosmenta: A borsosmentaolaj ugyancsak nélkülözhetetlen orvossága a különböző légúti megbetegedéseknek is, melyek kezelésére inhalálószerek, légzéskönnyítő szaunaolajok, köhögés elleni szirupok és kúpok, légzéskönnyítő hatású gyógycukorkák, ill. légzéskönnyítő mellkasi krémek és bedörzsölők alkotórészeként kerül felhasználásra.
- Rozmaring: Külsőleges alkalmazásának egyik területeként a légzéskönnyítés említhető meg, mely célra más illóolajokkal együtt kenőcsök hatóanyagaként hasznosítják.
- Eukaliptusz: frissítő, hangulatjavító és a figyelem összpontosítását elősegítő légtérillatosító keverékek összetevőjeként is használhatjuk.
Szaunázás
A szaunázással kapcsolatban fontos tudnunk azt, hogy az illóolajok leginkább belélegzés útján fejtik ki hatásukat. Kedvező élettani hatásaikon (pl. a légutak fertőtlenítésén és átjárhatóságuk javításán) túl pozitívan befolyásolhatják az érzelmeket és a hangulatot. Szaunázáshoz az illóolaj-keverékekből 2-5 cseppet adjunk a felöntő kanál vizéhez, majd öntsük a forró kövekre.
Száraz-meleg szaunában az illóolajoknak elsősorban a légutakra, az idegrendszerre és az érzelmekre kifejtett hatásai érvényesülnek, gőzfürdőben pedig a bőrre kerülő illóolajos pára lehet különösen jórékony hatású a bőrre és a bőr alatti szövetekre.
Összetevők: borsosmenta-, rozmaring-, eukaliptuszolaj.
Figyelem!
A szaunázás bizonyos esetekben (pl. szív- és keringési betegségek, gyulladásos betegségek, heveny ízületi bántalmak, légúti megbetegedések, várandósság, láz stb.) ellenjavallt, ezért a szaunázás előtt konzultáljon háziorvosával.
Az illóolajok tűzveszélyesek, ezért azokat nem szabad közvetlenül a forró kövekre önteni, alkohollal keverve használni és a működő szaunában tárolni! Használatuk során gondoljunk az esetleges egyéni olajérzékenységre, használat után pedig gondoskodjunk a szaunakamra alapos átszellőztetéséről!