A halolajban található omega-3 zsírsavak egészségre gyakorolt hatása széles körben ismert. De mennyire van szükségünk ezekből az omega-3 zsírokból naponta?
Erre nincs egységes válasz, hiszen a testsúly, az életkor, vagy egészségi állapotunk is befolyással van a szervezet omega-3 szükségletére. Mindenképp fontos szempont azonban, hogy NE a halolaj mennyiséget nézzük, hanem annak omega-3 (EPA és DHA) tartalmát!
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) szerint a szívműködésre vonatkozó kedvező hatás napi 250 mg EPA és DHA, míg az agyműködésre és látásra vonatkozó kedvező hatások napi 250 mg DHA bevitelével érhetők el. De ez csak a minimum adag! A kutatásokból az látható, hogy ez a minimálisan javasolt mennyiség sokszor nem elegendő, különösen akkor, ha a következő élethelyzetek bármelyike fennáll:
komoly fizikai és/vagy szellemi terhelés
terhesség, szoptatás
ízületi problémák, vagy az ízületek komoly terhelése
50 év feletti életkor
szív-és érrendszeri problémák
omega-3-tartalmú élelmiszerek (pl. halfélék, olajos magvak) rendszeres fogyasztásának hiánya
Miért érdemes omega-3-at szedni?
Esszenciális, azaz nélkülözhetetlen „jó” zsír.
Magyarországon az átlagos halfogyasztás alacsony, ezért kevés omega-3 zsírsavhoz jutunk. Pótlására tudatosan oda kell figyelnünk.
Az omega-3 zsírsavak (EPA és DHA) hozzájárulnak a szív megfelelő működéséhez napi legalább 250 mg EPA és DHA bevitelével.*
A DHA (omega-3 zsírsav) hozzájárul a normál agyműködés fenntartásához (napi 250 mg bevitele esetén).*
A DHA (omega-3 zsírsav) hozzájárul a normál látás fenntartásához (napi 250 mg bevitele esetén).*
*Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal) által tudományosan bizonyított állítások
Összetevők: halolaj (75% omega-3 zsírsav-tartalommal, amelyből 50% EPA és 25% DHA), zselatin, nedvesítőszer (glicerin), tisztított víz, d-alfa-tokoferol